Faydalı Bilgiler

Konut Sigortası Zorunlu mu? Yaptırılırsa Hangi Teminatlardan Faydalanılabilir?

Konut Sigortası Zorunlu mu? Yaptırılırsa Hangi Teminatlardan Faydalanılabilir?

Konut sigortası zorunlu muKonut sigortası yaptırmazsam ne olur? soruları özellikle prim ödemesi ya da diğer nedenlerden dolayı konut sigortası yaptırmak istemiyorum diyen kişilerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Biz de bu sebeple konut sigortası zorunlu mu ve konut sigortası yaptırarak hangi risklerin önüne geçebilirsiniz? sorularına karşılık yazımızda cevapları bir araya getirdik.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sigortası isteğe bağlı bir sigorta çeşididir bu açıdan zorunlu değildir. O zaman neden konut sigortası yaptırmalıyım diye soruyor olabilirsiniz. Konut sigortası yaptırmanın yasal bir zorunluluğu olmamasına rağmen evinizin güvencesi için hayati bir önem taşır. Evinizin başına gelebilecek risklerin maddi hasarlarını cebinizden ödediğiniz taktirde yüksek maliyetlere katlanmak durumunda kalabilirsiniz. Konut sigortası yaptırarak ise ortaya çıkan zararları belirli teminatlar içerisinde sigorta şirketi öder.

Konut sigortası poliçesi yaptırmak için ödediğiniz prim, evinizin ya da eşyalarınızın başına gelebilecek olumsuz durumlar sonucu maddi zararlardan çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Evinizde meydana gelebilecek sel su baskını, yangın ya da hırsızlık gibi beklenmeyen durumlarda ortaya çıkabilecek zarar, bütçenizi zorlamanıza neden olabilir. Konut sigortası yaptırarak ise evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Peki konut sigortası poliçesine dahil olan teminatlar nelerdir? Poliçenizi yaptırarak hangi risklere karşı önlem almış olursunuz?

Konut Sigortanın Teminat Altına Aldığı Riskler

Konut sigortasının teminatları ana ve ek teminatlar olarak 2’ye ayrılır.

Konut Sigortası Ana Teminatları

Ek primler ödeyerek konut sigortası poliçenize ek teminatlar da ekletmeniz mümkündür.

Yangın Teminatı

Bu teminat, evde yangın çıkması ve eve yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen hasarları güvence altına alır.

Konut Sigortası Ek Teminatları

Hırsızlık Teminatı

Yaz aylarında olmamız sebebiyle tatile çıkanların sayısı da artış gösteriyor. Boş kalan evler de hırsızlara fırsat tanıyor. Bu risk, değerli eşyalarınızın ve sakladığınız birikimlerinizi kaybetmenize neden oluyor. Ayrıca büyük bütçeler ayırarak aldığınız eşyalarınızın da zarar görmesine ya da çalınmasına sebebiyet verir.

Sel ve Su Basması Teminatı

Kuvvetli yağış ve taşan kanallar gibi nedenlerden dolayı evinizi su basması, evinizin ve eşyalarınızın zarar görmesi büyük kayıplar yaşamanıza neden olur.

Grev ve Halk Hareketleri Teminatı

Halk arasında çıkan kargaşalar, yapılan grevler vs. nedenlerden dolayı eviniz hasar görebilir.

Deprem Teminatı

Deprem her ne kadar DASK’ın güvencesi altında olsa da belli limitler dahilinde ödeme yapılır. Bu limitleri aşan hasarlar konut sigortasına isteğe bağlı olarak ekletilebilir.

Su Taşması Teminatı

Evdeki su tesisatında yaşanan sorunlar nedeniyle eve su taşması sonucu yaşanan hasarlar konut sigortasının ek teminatları arasında yer almaktadır.

Fırtına Teminatı

Fırtına çıkması sonuca eve gelen zararlar, fırtınanın fırlattığı nesnelerin eve hasar vermesi teminat altındadır.

Yer Kayması

Binanın altında bulunan toprağın kayması ya da çökmesi nedeniyle konuta gelen zararlar teminat altına alınır.

Aracın Çarpması

Herhangi bir hava ya da kara taşıtının konuta çarpması sonucu meydana gelen hasarlar konut sigortasının güvencesi altındadır.

Bir cevap yazın